Ko prieš mirtį labiausiai gailisi žmonės?

 (98)
Sakoma, kad reikia gailėtis ne dėl to, ką padarei, o to, ko nepadarei. Apie tai, ko mirties patale gailisi žmonės - slaugės dienoraštyje...
Didžioji dalis žmonių palieka pasaulį neįgyvendinę nė pusės savo svajonių.
Didžioji dalis žmonių palieka pasaulį neįgyvendinę nė pusės savo svajonių.
© Shutterstock nuotr.

Bronnie Ware ilgus metus dirbo paliatyvios slaugos srityje. Jos pacientai buvo žmonės, paleisti iš ligoninės ir grįžę į namus mirti. Bronnie su jais praleisdavo paskutines jų gyvenimo savaites.
Tačiau ne darbas, o įgyta patirtis išgarsino buvusią slaugę, o dabar ir - dainų autorę bei atlikėją.

Internete paplito jos rašinys "5 dalykai, kurių žmonės labiausiai gailisi prieš mirtį", kuris galiausiai išaugo į knygą (angl. The Top Five Regrets of the Dying - A Life Transformed by the Dearly Departing).

Savo tinklapyje bronnieware.com, autorė atskleidžia viską, ko išmoko iš savo pacientų: "Jūs nė neįsivaizduojate, kaip žmonės išauga ir pasikeičia mirties akivaizdoje. Žinoma, kiekvienas jų išgyveno ypatingų emocijų grandinę: neigimą, baimę, pyktį, sąžinės graužatį, dar stipresnį neigimą ir, galiausiai, susitaikymą su mirtimi. Tačiau kiekvienas jų prieš palikdamas pasaulį savyje atrado ramybę.

Kartais mes kalbėdavomės apie dalykus, kurių jie labiausiai gailėdavosi, ką jie darytų kitaip, jei iš naujo gyventų. Po kurio laiko suvokiau, kad dažniausiai įvardijami buvo tie patys nuogąstavimai:

1. Gaila, kad gyvenau ne savo gyvenimą, o tokį gyvenimą, kurio iš manęs tikėjosi kiti.
Šį sakinį pasakydavo kone kiekvienas mano pacientas. Kai žmonės suvokia, jog jų gyvenimas beveik baigtas, ir pažvelgia atgal, pamato, kiek svajonių liko neįgyvendintų. Didžioji dalis žmonių palieka pasaulį neįgyvendinę nė pusės savo svajonių ir suvokdami, kad taip įvyko tik dėl to, jog jie norėjo priimti "teisingus" sprendimus.
Todėl labai svarbu gerbti savo svajones. Kai prarasite sveikatą, bus per vėlu. Sveikata mums suteikia laisvę, tačiau tai suvokiame tik jai sušlubavus.

2. Galėjau taip sunkiai nedirbti.
Tai visuomet išgirsdavau iš savo pacientų-vyrų. Jie pražiopsojo savo atžalų vaikystę, nuolat ilgėjosi savo žmonų draugijos. Iš moterų šį nuogąstavimą išgirsdavau rečiau. Gal todėl, kad slaugiau senosios kartos atstoves, kurios augino vaikus ir nebuvo duonos nešėjos.
Galbūt kartais derėtų susimąstyti apie savo karjeros pasirinkimus - galbūt jums nereikia tiek pajamų, kiek jūs manote? Gal jums nebūtina tiek laiko dirbti? Karais darbo dienos sutrumpinimas gali atverti naujas galimybes, kurios galbūt jus padarys laimingesnę negu jūsų pirminė veikla.

3. Gaila, kad neturėjau drąsos išreikšti savo jausmų.
Daugelis žmonių nutyli žodžius, sulaiko emocijas, neišreiškia nuoskaudos vien dėl to, kad bijo supykdyti aplinkinius ar būti nesuprasti. Rezultatas - ne gyvenimas, o egzistavimas, neįgyvendinti tikslai. Visa tai perauga į dvasinius negalavimus, užsisklendimą nuo pasaulio.
Esmė ta, kad mes negalime kontroliuoti aplinkinių reakcijų. Tačiau, kaip bebūtų, jus supantys žmonės įvertins tai, kokia esate sakydama tai, ką iš tiesų galvojate. Tai jūsų santykius perkels į aukštensį, sveikesnį lygį. Jeigu to neįvertins - atsikratysite nereikalingos, žalingos draugystės. Bet kokiu atveju jūs laimėsite.

4. Gaila, kad užmiršau savo draugus.
Daugelis mūsų taip pasineria į savo gyvenimus, kad leidžia pro pirštus išslysti metų metus trukusioms draugystėms. Todėl nenuostabu, jog daug žmonių mirties patale gailisi nepalaikę ryšio su bičiuliais bei nedėję pastangų išlaikyti draugystę.
Mes visą gyvenimą sunkiai dirbame tam, kad aprūpintume savo mylimus žmones. Tačiau būtent didelis užimtumas yra kaltas dėl nutrūkusių draugysčių. Galiausiai, kai išaušta lemtinga diena, svarbiausia yra ne pinigai ar socialinis statusas, o artimų žmonių meilė, rūpestis ir palaikymas.

5. Gaila, kad neleidau sau būti laimingesniam.
Tai, kad laimė yra pasirinkimas, daugelis suvokia, kai jau būna per vėlu. Tik pagalvokite, kiek dalykų mes atsisakome vien todėl, kad nenorime išlįsti iš savo patogaus gyvenimo, jaukių namų, keisti senų įpročių ar daryti tai, dėl ko sulauktume nepalankių aplinkinių reakcijų. Pokyčių baimė mus priverčia kitiems ir sau meluoti, jog esame laimingi gyvendami taip, kaip yra. Tačiau mirties patale žmonės tikina nepamenantys, kada paskutinįkart nuoširdžiai juokėsi ar kvailiojo, kada darė ką nors ekscentriško ir nutrūktgalviško. Tuomet ne galvoj, ką pamanys kiti. Tad nebijokite sau leisti būti laimingais".

Parašykite savo komentarą
arba komentuokite anonimiškai čia
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus

Sveikos

Mėnesiui atsisakė cukraus ir alkoholio – rezultatas šokiravo (3)

22-iejų metų Sachas Harlandas iš Olandijos ryžosi eksperimentui, kurį, sako, ištvertų ne kiekvienas jaunas žmogus. Mėnesiui vaikinas nusprendė atsisakyti cukraus ir alkoholio. Rezultatas jį šokiravo.

Saugokitės mirtį nešančių širdies ligų – įsidėmėkite, ką privalote valgyti (1)

Dažniausia žmonių sergamumo ir mirtingumo priežastis yra širdies ir kraujagyslių ligos. Norėdami, kad jūsų širdis ir kraujagyslės būtų sveikos, turite žiūrėti, ką dedate į savo lėkštę. Jūsų maisto racione privalo būti šie penki produktai, kurie padės jums išvengti širdies ligų. Įsidėmėkite, ką jums reikia įtraukti į savo valgiaraštį.

J. Leonavičiūtė pataria, kokie desertai padės numalšinti smaližės instinktus nepakenkus figūrai (42)

„5 braškių“ skaitytojoms patarimus, kaip puoselėti savo kūno linijas dalinanti profesionali trenerė Jolanta Leonavičiūtė sulaukia išties daug laiškų, kuriuose merginos ir moterys prašo patarti grožio ir sveikatos klausimais.

10 užkandžių, kurie padės jums sulieknėti

Daugelis meta svorį manydamos, kad badavimas yra geriausia išeitis. Pamirškite, nes tai tik melagingos bobučių istorijos. Užkandžiaujant galima netgi greičiau sulieknėti. Badaujantis organizmas kaupia atsargas. Todėl jei tarp valgių rinksitės teisingus užkandžius, jie pagreitins jūsų medžiagų apykaitą ir padės numesti svorio. Siūlau jums paprastus ir sočius užkandžius, kurie jums bus tikras išsigelbėjimas.

Daržovių TOP 5: sveikesnis pasirinkimas nei iš užsienio atkeliavę pomidorai Receptas su šakniavaisiais

Vitaminų ir kitų antioksidantų bei maistinių skaidulų žmogui reikia kasdien, tačiau artėjant šaltajam metų laikui, daržovių ir vaisių pasirinkimas ypač sumažėja. Anot mitybos specialistų, akivaizdu, kad per vasarą naudingųjų medžiagų prikaupti visiems metams nepavyks, tad ant stalo kasdien ir šaltuoju metų sezonu turi rikiuotis bent kelių rūšių termiškai neapdorotos daržovės. Vienas pasirinkimų – Lietuvoje nuo senų laikų paplitusios šakninės daržovės, kurios yra kur kas sveikesnis pasirinkimas nei lapinės daržovės ar iš užsienio atkeliavę pomidorai.

J. Leonavičiūtė apie liekną taliją: užtenka 6 minučių ir rezultatai – akivaizdūs (31)

Turbūt ne viena pamenat, kai mokyklos laikais tekdavo sukti lanką. Vienoms tai buvo smagi pramoga, kitoms gal nelabai. Lanko sukimas – puikus būdas pagražinti savo taliją. Reguliariai sukant lanką pagerės skrandžio darbas, po truputį tirps riebalai pilvo bei liemens srityse, stiprės pilvo raumenys. Taip pat treniruojama kvėpavimo bei širdies kraujagyslių sistema. Lanko sukimas gerina odos būklę, puikiai mankština nugaros slankstelius.

Slapti simptomai, išduodantys krūties vėžį

Kasmet Lietuvoje diagnozuojama apie 1300 naujų krūties vėžio atvejų – tai dažniausiai moterims nustatoma onkologinė liga ne tik Lietuvoje, bet ir daugelyje pasaulio šalių, todėl spalis skelbiamas kovos prieš krūties vėžį mėnesiu. Įtakos atsirasti krūties vėžiui gali turėti ne tik genetika, bet ir iš pirmo žvilgsnio nesusiję veiksniai: nutrauktas nėštumas, krūties trauma, sumušimas, ypač jeigu buvo stiprus, stresas, netinkamas gyvenimo būdas ar net nuolat krūtis spaudžianti liemenėlė. Pasak gydytojos onkologės Editos Juodžbalienės, pastaruoju metu krūties vėžiu suserga vis jaunesnės moterys, tad labai svarbu laiku pastebėti simptomus ir atpažinti ligą.

Ką apie jūsų sveikatos problemas pasako užpakaliuko forma? (44)

Ar žinojote, kad jūsų užpakaliuko forma priklauso ne tik nuo to, kokius genus paveldėjote iš savo mamos ir močiutės. Sėdimoji gali labi daug pasakyti apie jūsų sveikatos būkle ir jus pačią. Sėdmenų forma glaudžiai susijusi su hormonų veikla, nuo kurios priklauso ir jūsų sveikata.

Tyrimo metu išaiškėjo nemaloni tiesa

Baltijos šalyse atliktas tyrimas apie kontracepciją ir lytinį gyvenimą atskleidė, kad tik 10 proc. moterų Lietuvoje apie ilgalaikę kontracepciją sužino iš gydytojo.

Ko jokiu būdų nesakyti krūties vėžiu sergančiai moteriai?

Spalio 11 dieną „Pink run su BENU“ dalyvausiančios su krūties vėžiu kovojančios moterys vieningai tikina, kad susirgusios išgyveno įvairiausias emocijas, nuo visiško ligos neigimo, pykčio, baimės iki liūdesio ir vienatvės. Kaip tinkamai padėti sergančiai moteriai susidoroti su ją užvaldančiomis įvairiomis emocijomis kalbėjomės su psichologe Laura Bratikaite.

J. Leonavičiūtės patarimai užimtoms mamytėms: vos 10 minučių dailioms kūno linijoms susigrąžinti (58)

Manote, kad neturite laiko sportui? Štai jėgos pratimų planas, kurį tikrai įmanoma įterpt į užimto gyvenimo rutiną. Ko reikės - tai tik vadovautis dešimties minučių pratimų serija. Kurią kartokit tris kartus per savaitę. Ir po kelių savaičių pasijusit stipresnės ir lieknesnės.

Su kuo dalinatės savo lova?

Problema, su kuria šaltuoju sezono metu susiduria alergiški žmonės, – paūmėję simptomai: varginti sloga, kosulys, sunkus kvėpavimas. Gyvenimo kokybė ima prastėti, nes rudenį daugiau laiko praleidžiame namuose, rečiau praveriame langus, prasideda šildymas – susidaro palankios sąlygos daugintis dulkių erkėms, kurios, misdamos negyvomis odos ląstelėmis, sėkmingai plinta po visus namus.

Liežuvis – organizmo veidrodis: sužinok savo sveikatos problemas (12)

Liežuvis yra unikali mūsų kūno dalis, be kurios mums būtų sunku išgyventi. Ji mums padeda bendrauti, valgyti. O taip pat labai daug pasako apie mūsų organizmo būklę. Pažiūrėjęs į liežuvį gydytojas iš karto gali pasakyti apie jūsų gyvenimo būdą, mitybą ir kamuojančias sveikatos problemas. Tad čiupkite veidrodį ir nedelsdamos išsiaiškinkite savo organizmo būklę, kad išvengtumėte galimų neigiamų pasekmių.

Neįtikėtina: 3 labiausiai liekninantys produktai (3)

Jei neturite laiko lankytis sporto klube, o ir ilgos dietos ne jums – siūlome paprastą sprendimo būdą! Jums tereikia į savo mitybą įtraukti 3 stebuklus darančius produktus.

5 minučių bene efektyviausia treniruotė, deginanti riebalus (16)

Dažniausias nepradedančiųjų sportuoti pasiteisinimas būna tai, kad jiems nėra laiko, tačiau gerai pagalvojus... juk visi dienoje atrastume bent 5 minutes.