Ko prieš mirtį labiausiai gailisi žmonės?

 (98)
Sakoma, kad reikia gailėtis ne dėl to, ką padarei, o to, ko nepadarei. Apie tai, ko mirties patale gailisi žmonės - slaugės dienoraštyje...
Didžioji dalis žmonių palieka pasaulį neįgyvendinę nė pusės savo svajonių.
Didžioji dalis žmonių palieka pasaulį neįgyvendinę nė pusės savo svajonių.
© Shutterstock nuotr.

Bronnie Ware ilgus metus dirbo paliatyvios slaugos srityje. Jos pacientai buvo žmonės, paleisti iš ligoninės ir grįžę į namus mirti. Bronnie su jais praleisdavo paskutines jų gyvenimo savaites.
Tačiau ne darbas, o įgyta patirtis išgarsino buvusią slaugę, o dabar ir - dainų autorę bei atlikėją.

Internete paplito jos rašinys "5 dalykai, kurių žmonės labiausiai gailisi prieš mirtį", kuris galiausiai išaugo į knygą (angl. The Top Five Regrets of the Dying - A Life Transformed by the Dearly Departing).

Savo tinklapyje bronnieware.com, autorė atskleidžia viską, ko išmoko iš savo pacientų: "Jūs nė neįsivaizduojate, kaip žmonės išauga ir pasikeičia mirties akivaizdoje. Žinoma, kiekvienas jų išgyveno ypatingų emocijų grandinę: neigimą, baimę, pyktį, sąžinės graužatį, dar stipresnį neigimą ir, galiausiai, susitaikymą su mirtimi. Tačiau kiekvienas jų prieš palikdamas pasaulį savyje atrado ramybę.

Kartais mes kalbėdavomės apie dalykus, kurių jie labiausiai gailėdavosi, ką jie darytų kitaip, jei iš naujo gyventų. Po kurio laiko suvokiau, kad dažniausiai įvardijami buvo tie patys nuogąstavimai:

1. Gaila, kad gyvenau ne savo gyvenimą, o tokį gyvenimą, kurio iš manęs tikėjosi kiti.
Šį sakinį pasakydavo kone kiekvienas mano pacientas. Kai žmonės suvokia, jog jų gyvenimas beveik baigtas, ir pažvelgia atgal, pamato, kiek svajonių liko neįgyvendintų. Didžioji dalis žmonių palieka pasaulį neįgyvendinę nė pusės savo svajonių ir suvokdami, kad taip įvyko tik dėl to, jog jie norėjo priimti "teisingus" sprendimus.
Todėl labai svarbu gerbti savo svajones. Kai prarasite sveikatą, bus per vėlu. Sveikata mums suteikia laisvę, tačiau tai suvokiame tik jai sušlubavus.

2. Galėjau taip sunkiai nedirbti.
Tai visuomet išgirsdavau iš savo pacientų-vyrų. Jie pražiopsojo savo atžalų vaikystę, nuolat ilgėjosi savo žmonų draugijos. Iš moterų šį nuogąstavimą išgirsdavau rečiau. Gal todėl, kad slaugiau senosios kartos atstoves, kurios augino vaikus ir nebuvo duonos nešėjos.
Galbūt kartais derėtų susimąstyti apie savo karjeros pasirinkimus - galbūt jums nereikia tiek pajamų, kiek jūs manote? Gal jums nebūtina tiek laiko dirbti? Karais darbo dienos sutrumpinimas gali atverti naujas galimybes, kurios galbūt jus padarys laimingesnę negu jūsų pirminė veikla.

3. Gaila, kad neturėjau drąsos išreikšti savo jausmų.
Daugelis žmonių nutyli žodžius, sulaiko emocijas, neišreiškia nuoskaudos vien dėl to, kad bijo supykdyti aplinkinius ar būti nesuprasti. Rezultatas - ne gyvenimas, o egzistavimas, neįgyvendinti tikslai. Visa tai perauga į dvasinius negalavimus, užsisklendimą nuo pasaulio.
Esmė ta, kad mes negalime kontroliuoti aplinkinių reakcijų. Tačiau, kaip bebūtų, jus supantys žmonės įvertins tai, kokia esate sakydama tai, ką iš tiesų galvojate. Tai jūsų santykius perkels į aukštensį, sveikesnį lygį. Jeigu to neįvertins - atsikratysite nereikalingos, žalingos draugystės. Bet kokiu atveju jūs laimėsite.

4. Gaila, kad užmiršau savo draugus.
Daugelis mūsų taip pasineria į savo gyvenimus, kad leidžia pro pirštus išslysti metų metus trukusioms draugystėms. Todėl nenuostabu, jog daug žmonių mirties patale gailisi nepalaikę ryšio su bičiuliais bei nedėję pastangų išlaikyti draugystę.
Mes visą gyvenimą sunkiai dirbame tam, kad aprūpintume savo mylimus žmones. Tačiau būtent didelis užimtumas yra kaltas dėl nutrūkusių draugysčių. Galiausiai, kai išaušta lemtinga diena, svarbiausia yra ne pinigai ar socialinis statusas, o artimų žmonių meilė, rūpestis ir palaikymas.

5. Gaila, kad neleidau sau būti laimingesniam.
Tai, kad laimė yra pasirinkimas, daugelis suvokia, kai jau būna per vėlu. Tik pagalvokite, kiek dalykų mes atsisakome vien todėl, kad nenorime išlįsti iš savo patogaus gyvenimo, jaukių namų, keisti senų įpročių ar daryti tai, dėl ko sulauktume nepalankių aplinkinių reakcijų. Pokyčių baimė mus priverčia kitiems ir sau meluoti, jog esame laimingi gyvendami taip, kaip yra. Tačiau mirties patale žmonės tikina nepamenantys, kada paskutinįkart nuoširdžiai juokėsi ar kvailiojo, kada darė ką nors ekscentriško ir nutrūktgalviško. Tuomet ne galvoj, ką pamanys kiti. Tad nebijokite sau leisti būti laimingais".

Parašykite savo komentarą
arba komentuokite anonimiškai čia
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus

Sveikos

Ši uoga patikimiausias vaistas nuo senatvės

Jei norime ilgai išlikti jaunos, per dieną turėtume suvalgyti ne mažiau kaip stiklinę mėlynių.

5 garantuoti triukai, kaip numesti svorio be dietų (4)

Jei nesate populiariųjų dietų gerbėja, tai jums greičiausiai gana sudėtinga atsikratyti nereikalingų kilogramų, ribojant maistą.

10 buities daiktų, padėsiančių numesti mažiausiai 5 kg (6)

Dietos nepadeda, sportuoti tingisi... Ką daryt? Mažiau valgyti? O jei dar susikurti ištikimų pagalbininkų tinklą...

Stebuklingos uogos, kurios apsaugo nuo spuogų ir mažakraujystės

Ko gero, nėra uogų, kurios neturėtų gydomųjų savybių. Kiekviena dovanoja porciją vitaminų bei grožio ir sveikatos poveikį.

Kaip lengvai išvengti bene gėdingiausios sveikatos problemos (15)

Pilvo pūtimas, dujų kaupimasis... Nesmagus jausmas, ypač viešumoje, tačiau dar baisiau būna tuomet, kai mus užklumpa viduriavimas. Pasirodo, tai labai paplitęs negalavimas, kuris dažniausiai pasireiškia dėl virškinamojo trakto sutrikimų, tačiau tai gali būti ir kitų, nesusijusių su virškinimu, ligų simptomas. Sužinokite, kaip efektyviai ir greitai kovoti su viduriavimu.

Netikėtas mokslininkų verdiktas: bėgiojimas kenkia grožiui (9)

Vasarą žmonės pradeda daugiau dėmesio skirti savo sveikatai. Apsilankymai sporto klube, kelionės dviračiais, bėgimo maratonai ir t.t. Daugelis moterų fizinį aktyvumą pamilsta ne tik dėl to, kad nori būti sveikesnės, jas domina ir galimybė atsikratyti kelių kilogramų, pagražėti bei atjaunėti.

Kinių pamėgta dieta, kuri daro stebuklus Per 3 savaites - 10 kg (23)

Visi žino, kad kinės moterys pasižymi itin lieknomis kūno formomis. Jų mitybos paslaptys ir įpročiai – geriausias būdas kovoti su nereikalingais kilogramais.

Šokiruoja! Atradome 2 tikrai keistus greito lieknėjimo triukus (10)

Kuris iš Jūsų gali garbingai prisipažinti, kad niekada gyvenime nėra bandęs sulieknėti? Apklausos liudija, kad kas antras pasaulio gyventojas norėtų lieknesnio kūno ir plokštesnio pilvo. Todėl neverta stebėtis, kad žurnaluose ir internete galima rasti be galo daug patarimų, kaip atsikratyti antsvorio. Bet kaip sužinoti, kuri iš daugelio siūlomų dietų tinka būtent tau?

Įminta sveikų ir gražių plaukų paslaptis

Kas svarbiau – grožis ar sveika galvos oda ir nepažeisti plaukai? Su tokia dilema nuolat susiduria daugybė moterų, besiruošiančių dažyti plaukus.

Kaip atsisakyti nesveiko maisto? VIDEO (1)

Norintys sveikai gyventi dažnai save stabdo mintimis: „kam gi save varžyti“? Deja, ne visada toks posakis yra teisingas, o taip pat tai nelabai tiks ir kaip pasiteisinimas.

Meniu stipriems kaulams: kaip apsirūpinti kalcio atsargomis (1)

Kai kalcio trūksta vaikams, vystosi rachitas, o suaugusiems – osteoporozė. Kaulai bus tvirti, jei valgysite maisto, kuriame būtų užtektinai kalcio.

Neįtikėtina: atskleista, kokią įtaką žmogaus sveikatai daro šuniukai ir kačiukai (3)

Neseniai atlikti mokslininkų tyrimai įrodė, kad laikas praleistas su naminiais gyvūnėliais (ypač žaidimai su jaunais šuniukais ir kačiukais) sumažina mūsų organizme susikaupusį stresą (baimes, nerimą, paniką) ir didina savigarbą.

Sunaikins visus spuogus: geriausia priemonė iš šaldytuvo (21)

Spuogai, spuogai, spuogai... kai kurias moteris jie kankina nuo pirmųjų paauglystės dienų iki pats žilos senatvės. Kartais apima jausmas, kad vieninteliai vyriškos giminės atstovai, kurie amžinai mums bus ištikimi, yra... spuogai.

Kodėl kai kurie žmonės visiškai nesensta (26)

Mokslas įminė amžinos jaunystės paslaptį.

Apkūni mergina, neištvėrusi patyčių gatvėje, atsikratė daugiau nei 80 kg (15)

Mergina, svėrusi 146 kg, prisipažino, kad antsvorio atsikratė po grubių patyčių gatvėje, rašo „Daily Mail“.