Ko prieš mirtį labiausiai gailisi žmonės?

 (98)
Sakoma, kad reikia gailėtis ne dėl to, ką padarei, o to, ko nepadarei. Apie tai, ko mirties patale gailisi žmonės - slaugės dienoraštyje...
Didžioji dalis žmonių palieka pasaulį neįgyvendinę nė pusės savo svajonių.
Didžioji dalis žmonių palieka pasaulį neįgyvendinę nė pusės savo svajonių.
© Shutterstock nuotr.

Bronnie Ware ilgus metus dirbo paliatyvios slaugos srityje. Jos pacientai buvo žmonės, paleisti iš ligoninės ir grįžę į namus mirti. Bronnie su jais praleisdavo paskutines jų gyvenimo savaites.
Tačiau ne darbas, o įgyta patirtis išgarsino buvusią slaugę, o dabar ir - dainų autorę bei atlikėją.

Internete paplito jos rašinys "5 dalykai, kurių žmonės labiausiai gailisi prieš mirtį", kuris galiausiai išaugo į knygą (angl. The Top Five Regrets of the Dying - A Life Transformed by the Dearly Departing).

Savo tinklapyje bronnieware.com, autorė atskleidžia viską, ko išmoko iš savo pacientų: "Jūs nė neįsivaizduojate, kaip žmonės išauga ir pasikeičia mirties akivaizdoje. Žinoma, kiekvienas jų išgyveno ypatingų emocijų grandinę: neigimą, baimę, pyktį, sąžinės graužatį, dar stipresnį neigimą ir, galiausiai, susitaikymą su mirtimi. Tačiau kiekvienas jų prieš palikdamas pasaulį savyje atrado ramybę.

Kartais mes kalbėdavomės apie dalykus, kurių jie labiausiai gailėdavosi, ką jie darytų kitaip, jei iš naujo gyventų. Po kurio laiko suvokiau, kad dažniausiai įvardijami buvo tie patys nuogąstavimai:

1. Gaila, kad gyvenau ne savo gyvenimą, o tokį gyvenimą, kurio iš manęs tikėjosi kiti.
Šį sakinį pasakydavo kone kiekvienas mano pacientas. Kai žmonės suvokia, jog jų gyvenimas beveik baigtas, ir pažvelgia atgal, pamato, kiek svajonių liko neįgyvendintų. Didžioji dalis žmonių palieka pasaulį neįgyvendinę nė pusės savo svajonių ir suvokdami, kad taip įvyko tik dėl to, jog jie norėjo priimti "teisingus" sprendimus.
Todėl labai svarbu gerbti savo svajones. Kai prarasite sveikatą, bus per vėlu. Sveikata mums suteikia laisvę, tačiau tai suvokiame tik jai sušlubavus.

2. Galėjau taip sunkiai nedirbti.
Tai visuomet išgirsdavau iš savo pacientų-vyrų. Jie pražiopsojo savo atžalų vaikystę, nuolat ilgėjosi savo žmonų draugijos. Iš moterų šį nuogąstavimą išgirsdavau rečiau. Gal todėl, kad slaugiau senosios kartos atstoves, kurios augino vaikus ir nebuvo duonos nešėjos.
Galbūt kartais derėtų susimąstyti apie savo karjeros pasirinkimus - galbūt jums nereikia tiek pajamų, kiek jūs manote? Gal jums nebūtina tiek laiko dirbti? Karais darbo dienos sutrumpinimas gali atverti naujas galimybes, kurios galbūt jus padarys laimingesnę negu jūsų pirminė veikla.

3. Gaila, kad neturėjau drąsos išreikšti savo jausmų.
Daugelis žmonių nutyli žodžius, sulaiko emocijas, neišreiškia nuoskaudos vien dėl to, kad bijo supykdyti aplinkinius ar būti nesuprasti. Rezultatas - ne gyvenimas, o egzistavimas, neįgyvendinti tikslai. Visa tai perauga į dvasinius negalavimus, užsisklendimą nuo pasaulio.
Esmė ta, kad mes negalime kontroliuoti aplinkinių reakcijų. Tačiau, kaip bebūtų, jus supantys žmonės įvertins tai, kokia esate sakydama tai, ką iš tiesų galvojate. Tai jūsų santykius perkels į aukštensį, sveikesnį lygį. Jeigu to neįvertins - atsikratysite nereikalingos, žalingos draugystės. Bet kokiu atveju jūs laimėsite.

4. Gaila, kad užmiršau savo draugus.
Daugelis mūsų taip pasineria į savo gyvenimus, kad leidžia pro pirštus išslysti metų metus trukusioms draugystėms. Todėl nenuostabu, jog daug žmonių mirties patale gailisi nepalaikę ryšio su bičiuliais bei nedėję pastangų išlaikyti draugystę.
Mes visą gyvenimą sunkiai dirbame tam, kad aprūpintume savo mylimus žmones. Tačiau būtent didelis užimtumas yra kaltas dėl nutrūkusių draugysčių. Galiausiai, kai išaušta lemtinga diena, svarbiausia yra ne pinigai ar socialinis statusas, o artimų žmonių meilė, rūpestis ir palaikymas.

5. Gaila, kad neleidau sau būti laimingesniam.
Tai, kad laimė yra pasirinkimas, daugelis suvokia, kai jau būna per vėlu. Tik pagalvokite, kiek dalykų mes atsisakome vien todėl, kad nenorime išlįsti iš savo patogaus gyvenimo, jaukių namų, keisti senų įpročių ar daryti tai, dėl ko sulauktume nepalankių aplinkinių reakcijų. Pokyčių baimė mus priverčia kitiems ir sau meluoti, jog esame laimingi gyvendami taip, kaip yra. Tačiau mirties patale žmonės tikina nepamenantys, kada paskutinįkart nuoširdžiai juokėsi ar kvailiojo, kada darė ką nors ekscentriško ir nutrūktgalviško. Tuomet ne galvoj, ką pamanys kiti. Tad nebijokite sau leisti būti laimingais".

Parašykite savo komentarą
arba komentuokite anonimiškai čia
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus

Sveikos

Apgamai: kada jie signalizuoja apie rimtas sveikatos problemas

Kiekvienas žmogus turi apgamų – tamsių dėmelių, marginančių odą. Tačiau apgamai gali ne tik puošti mūsų kūną, bet ir signalizuoti apie rimtas sveikatos problemas.

DIETA pagal tavo figūros tipą Per 3 dienas - 1,5 kg (10)

Juk nuo organizmo ypatumų – medžiagų apykaitos greičio, polinkio kaupti riebalus ir kt. – priklauso dietos efektyvumas. Žinoma, nenurašykite savo valios ir pastangų. Jei noras stiprus ir sveikas (numesti svorio, nekenkiant sveikatai, pamažu), tai negali nepavykti.

Verta žinoti: jūsų mėgstamo rytinio gėrimo pavojus

Gali būti, kad daugelio jūsų rytas prasideda būtent nuo stiklinės vandens (geriausia – šilto) su citrina ar jos sultimis. Gastroenterologai būtent taip ir siūlo pradėti dieną: ne nuo kavos ir arbatos, o nuo paprastesnių ir sveikesnių skysčių, užkursiančių organizmą.

Labai pavojingos ginekologinės problemos, kurios kamuoja daugelį moterų (7)

Vasarą, o ypač – po atostogų, ne viena dailiosios lyties atstovė pasileidžia į vaistinę kone tekinomis ir kuo greičiau rašosi pas gydytoją-ginekologą. Nes intymioji zona, sutrikus bakterijų pusiausvyrai, geba sukelti tokią nemalonių pojūčių gamą, kad pasijuntame it čirškinamos pragare, ant lėtos ugnies.

Amal Clooney ties labai pavojinga lieknumo riba FOTO (12)

Auksinė mergaitė – taip galima apibūdinti gražuolę Amal Clooney. Visada pasitempusi, visada stilinga, šalia savęs glaudžia svajonių jaunikį ir... vilki žėrinčią aukso spalvos suknelę. Vienintelis dalykas, kuris jos gerbėjams kelia nerimą, – itin liekna 37 metų moters figūra.

Sužinok, koks sportavimo tipas tau labiausiai tinka

Sportuojančios draugijoje pripažins, kad bėgant krosą net ir su geriausia drauge, galima pajausti varžybinę konkurenciją. Bėgiojant ne rezultatui, o savo malonumui, dažnai vis tik nenorima nusileisti bėgimo kompanionui ir priešakyje išvysti tik jo pėdas. Sportuojant draugijoje natūraliai „įsijungia“ varžymosi režimas ir taip galima pasiekti geresnių rezultatų.

Riebalų ir celiulito naikintojai: maistas, kuris padės sulieknėti (1)

Sakoma, kad gydytis geriausia tuo, kuo užsikrėtei. Ši taisyklė galioja ir celiulito atveju. Jis atsiranda dėl netinkamos mitybos, būtent maistu galima jį ir išnaikinti. Skelbiame kovą apelsino žievelei ir nereikalingiems kilogramams!

Dietologė komentuoja: kas iš tiesų nutinka mūsų organizmui išgėrus kokakolos? (4)

Dėl gaiviųjų gėrimų sudėties nuolat kyla diskusijų apie jų poveikį organizmui. Neseniai publikavome straipsnį, kuriame minučių tikslumu surašyta, kas nutinka išgėrus kokakolos. Sulaukėme labai daug jūsų komentarų, tad kalbiname dietologe, kuri atsako: kas iš tiesų vyksta su mūsų organizmu, kai į jį patenka kokakolos.

Stebuklinga priemonė gražiai odai, prilyginama jaunystės eliksyrui (5)

Augaliniai aliejai yra kosmetikos pramonės auksas dėl daugelio priežasčių. Jų stiprus poveikis odai įrodytas moksliškai, o palyginus su ikrais, tuo pačiu auksu ar kitais itin vertinamais kosmetikos ingredientais, natūralūs aliejai (ne eteriniai) nėra tokie brangūs. Taip pat jie – gana ekologiškas produktas, išgaunamas iš atsinaujinančių gamtos išteklių.

Pavojaus varpai: specialistų rekomendacijos, kiek metų sulaukusi moteris turi sunerimti dėl vaisingumo (6)

Specialistai pateikia rekomendacijų sąrašą vaikų norinčioms susilaukti poroms.

Baisiau už nuodus: tikrasis stiklinės kokakolos poveikis organizmui (24)

Dėmesio – apie tai būtina žinoti, jei kasdien mėgaujatės šiuo gėrimu arba leidžiate skanauti savo atžaloms. Visi žino, kad gazuoti gėrimai nėra geriausi mūsų organizmo bičiuliai, bet dabar farmakologai ištyrė, kokį chaosą organizme sukelia saldūs gazuoti gėrimai.

Drąsios moterys: taip mūsų kūnai iš tiesų atrodo po gimdymo (15)

Sakoma, kad gimus kūdikiui moteris visam laiku pasikeičia. Aišku, turima omenyje ne jos fiziniai pokyčiai, o dvasinė branda, išaugusi atsakomybė ir neapsakomas švelnumas, kurį norisi kas akimirką skleisti savo atžalai.

Naujas atradimas: „prezidento“ sriuba, norinčioms sulieknėti

Mano lieknesnė už šluotkotį sporto trenerė pietums pasitaiso kalną salotų lapų. Pietaudamos su kolegėmis atsiverčiame salotų meniu. Vakare su draugėmis, kol dar turime valios likučių, renkamės salotas be majonezo. Kad ir kaip mėgtum daržoves, vieną dieną tas salotų pasaulis ima lįsti per gerklę. Ar galima lieknėti ne tokiais banaliais būdais?

Ir karaliai verkia: Katei Middleton ir princui Williamui trūko kantrybė (27)

Garsioji britų monarchų šeima pratusi, kad kiekvienas jų žingsnis yra stebimas, tačiau visais laikais nuo visuomenės dėmesio jie ypač saugojo savo vaikus. Tikriausiai pamenate, kad žuvus žmonių princesei Dianai mažieji princai Williamas ir Harry itin saugoti nuo informacijos apie šią nelaimę. Tuo metu, tik įsikišus ministrui pirmininkui, karalienė sutiko su šeima grįžti į Londoną ir viešai pagerbti tragiškai žuvusią marčią.

Ypač efektyvi dieta, lengvai padėsianti atsikratyti virš 6 kg (7)

Daugelis dietų paremtos vieno produkto ar patiekalo valgymu visą savaitę (pavyzdžiui, grikių, kefyro, kopūstų sriubos). Daugelį mitybos planų išbandžiusios moterys jums vieningai pasakys, kad kur kas geriau laikytis dietos, kurios meniu įvairus ir lepina skirtingais patiekalais.